Doprovodný program

Bubeneč/Dejvice

středa 12. 6.

15.00–17.00

Nůžky, papír a Bubeneč/Dejvice

Místo konání: Kavárna Potrvá

Vstup: ZDARMA

Není nutné se přihlašovat.

Kolážová dílna pro děti i dospělé

Prozkoumejte Bubeneč a Dejvice skrze umění! V našem workshopu budete mít příležitost ztvárnit tyto pražské čtvrti pomocí koláží. Použijete fotografie a obrázky, jež zachycují nejzajímavější místa Bubenče a Dejvic, obohacené o vlastní kresby a malby. Odnesete si svá umělecká díla domů jako dekoraci, nebo je zpracujete jako pohlednice pro přátele? To už necháme na vás. Naše kreativní dílna je otevřena všem věkovým kategoriím a nabízí příležitost podívat se na Bubeneč a Dejvice zcela novým způsobem. Přidejte se k nám a nechte se inspirovat historií a kulturou těchto pražských čtvrtí.

Dílna je volně přístupná, doporučeno pro děti 4+ a dospělé.

čtvrtek 13. 6.

17.00–18.30

Bubeneč a Dejvice. Známé, neznámé, poznané i skryté.

Místo konání: Městská knihovna na Petřinách

Vstup: ZDARMA

Bubeneč a Dejvice

Známé, neznámé, poznané i skryté

Bubeneč a Dejvice jsou oblíbená rezidenční území dnešní Prahy 6, která vnímáme převážně jako moderní čtvrti 20. století. Muzeum Prahy vydává obsáhlou obrazovou publikaci, která tyto bývalé obce představí i v jejich starších obdobích. Na přednášce vedené historičkou a autorkou knihy, Kateřinou Bečkovou, se můžete na těšit na málo známé zajímavosti z historie těchto „siamských dvojčat pražského severozápadu“, jak je nazývá podtitul knihy.

Na přednášku se není třeba přihlašovat, ale doporučujeme přijít včas, kapacita omezena. 

pondělí 17. 6.

18.00–19.30

U piva o Bubenči a Dejvicích

Místo konání: Restaurace Na Slamníku

Vstup: ZDARMA

U piva o Bubenči a Dejvicích

Přijďte posedět s historičkou a autorkou knihy, Kateřinou Bečkovou, a poslechnout si málo známé zajímavosti z historie těchto „siamských dvojčat pražského severozápadu“, jak je nazývá podtitul knihy. Dozvíte se třeba, čím je Slamník tak historicky významný!

Přednáška probíhá v rámci doprovodného programu Muzea Prahy k vydání knihy Bubeneč/Dejvice a ke stejnojmenné výstavě na Vítězném náměstí.

Kapacita je omezená, rezervujte si místo raději  v předstihu.

čtvrtek 20. 6.

19.00–20.30

Vycházka Bubenčem

Místo konání: Náměstí Svobody

Vstup: 150 Kč / 80 Kč

Červnová vycházka představí téměř všechny nemovité kulturní památky Bubenče. Bude to mimo jiné stavba navržená architektem Richardem Podzemným – obytný dům Zemské banky z 30. let 20. století. Dále také stavby rodiny Petschků, s jejichž jménem je Bubeneč významně spojena. V průběhu vycházky si budeme vyprávět o jejich příbězích a podnikatelských aktivitách.

Projdeme Pelléovou ulicí, místy, kde Petschkové stavěli a investovali. Kolem Lannovy vily dojdeme do původního centra Bubenče až ke kostelu sv. Gotharda.

Kapacita je omezená, rezervujte si místo raději  v předstihu.

Sraz: náměstí Svobody 728/1, před tzv. „Skleňákem“

Akce probíhá v rámci vycházkového cyklu organizovaného Studijním a dokumentačním střediskem Norbertov.

Proběhlé události

úterý 21. 5.

13.00–14.30

Vzpomínání na Bubeneč a Dejvice

Místo konání: KC Senior Fitnes (mapa)

Vstup: ZDARMA

Vzpomínání na Bubeneč/Dejvice

Beseda o malých i velkých dějinách

Vyrazte s námi na společnou cestu vzpomínkami na místa, která máte nejen v paměti, ale také v srdci. Přijďte se podělit o své oblíbené momenty a příběhy ulic, kde jste žili vy a svými zážitky tento prostor tvořili a formovali.

Historička Muzea Prahy a autorka nové knihy Kateřina Bečková v první části besedy stručně představí historii čtvrtí Bubenče a Dejvic, doplněnou o bohatý obrazový materiál. Druhou polovinu setkání strávíme společným vzpomínáním.

Co se za váš život v Bubenči/Dejvicích změnilo? Zmizely nějaké budovy? Parky?  Kde jste se potkávali s kamarády a kam se chodilo na nejlepší věnečky? Jak jste tu prožívali výrazné historické milníky 68 a 89? Nebo povodeň v roce 2002? Chodili jste tu do školy, pracovali jste tu? Kde byly jaké obchody, nejlepší kino nebo divadlo? Nebo jste se tu někde scházeli v rámci disentu před rokem ’89?

Setkání můžete živit vlastními donesenými fotografiemi, nebo dokumenty, a pokud budete souhlasit, váš příběh i s fotografiemi si zaznamenáme do naší vznikající databáze vzpomínek, kde bude uchován pro další generace.

Kapacita je omezená, rezervujte si místo raději  v předstihu.

 

středa 29. 5.

18.00–19.30

Dokola kolem Kulaťáku

Místo konání: Vítězné náměstí (mapa)

Vstup: ZDARMA

Dokola kolem Kulaťáku

Na vycházce se skutečně budeme pohybovat kolem Vítězného nám., které od svého vzniku několikrát změnilo jméno. Náměstí bylo zahrnuto do Engelova plánu zástavby, zpočátku i tramvaj jezdila po obvodu náměstí. Kdysi tady stávala socha V. I. Lenina – mnozí pamatujeme. Dnes je v blízkosti spousta nových a zajímavých soch – například koně Michala Gabriela v parku Petra Šabacha. Připomeneme si také historii divadla Semafor a Divadla Spejbla a Hurvínka. Určitě stojí za zmínku bývalá úřednická kolonie a technicky významná stavba telefonní ústředny – ty si připomeneme už jen fotografiemi. Ale socha Vítěz Olbrama Zoubka, i když trochu schovaná, tu už zase stojí.

Kapacita je omezená, rezervujte si místo raději  v předstihu.

Sraz: 29. května, 18.00, Vítězné náměstí 817/9, nároží s ulicí Verdunskou, před BENU lékárnou

sobota 1. 6.

9.00–14.00

Den dětí na farmářských trzích

Muzeum Prahy + Trhy na Kulaťáku

Místo konání: Trhy na Kulaťáku (mapa)

Vstup: ZDARMA

Muzeum Prahy + Trhy na Kulaťáku

Vyrazte na Den dětí na trhy na Kulaťáku i s dětmi a stavte se zamávat nám u stánku Muzea Prahy. Pro děti budeme mít nachystanou výtvarnou dílničku linorytového tisku, dospěláci si mohou mezitím prolistovat novou knihu Bubeneč/Dejvice nebo zaznamenat do naší databáze své vzpomínky na život v těchto čtvrtích. 

pondělí 3. 6.

18.00–19.30

Bubeneč a Dejvice. Známé, neznámé, poznané i skryté.

Místo konání: Juditina věž

Vstup: Vstupné dobrovolné

Bubeneč a Dejvice

Známé, neznámé, poznané i skryté

Bubeneč a Dejvice jsou oblíbená rezidenční území dnešní Prahy 6, která vnímáme převážně jako moderní čtvrti 20. století. Muzeum Prahy vydává obsáhlou obrazovou publikaci, která tyto bývalé obce představí i v jejich starších obdobích. Na přednášce vedené historičkou a autorkou knihy Kateřinou Bečkovou se můžete těšit na málo známé zajímavosti.

Akci pořádá Klub Za starou Prahu.

středa 5. 6.

od 18.00

Bubeneč a Dejvice umělecké

Místo konání: Muzeum literatury

Vstup: ZDARMA

Bubeneč a Dejvice umělecké

Sousedky a sousedé z Bubenče/Dejvic! Zveme vás na tematický pubkvíz, který vznikl ve spolupráci Muzea literatury a Muzea Prahy. Reagovat bude na novou knihu Bubeneč/Dejvice, která mapuje historii těchto dvou čtvrtí. Oprašte tedy své znalosti místní historie a umělecké tvorby. Víte třeba, kdo zakoupil v Dejvicích sedm prken žehlicích?

Svůj tým přihlašujte na mail@muzeumliteratury.cz.

čtvrtek 6. 6.

od 17.00

Večer sousedů

Křest knihy a vernisáž výstavy

Místo konání: Šesťák

Vstup: ZDARMA

Přijďte si posedět se sousedy. Muzeum Prahy vás zve na zahájení Měsíce sousedů Bubeneč/Dejvice. Společně představíme knihu věnovanou těmto dvěma krásným čtvrtím, poslechnete si místní umělce, provedeme vás výstavou a chybět nebude ani dětská dílna a stánek se sběrem pamětí o vašem okolí. Ve čtvrtek 6. 6. od 17.00 na Šesťáku.

Program

17.00–17.30 vystoupení hudebníka Pishcotha
17.30–17.40 zahájení Večera sousedů
17.40–17.50 křest knihy
17.50–18.30 vystoupení hudebníka Pishcotha
18.00 slavnostní otevření panelové výstavy
17.50–18.30 hudebník hraje pro lidi na Šesťáku
18.15–18.45 Povídání o knize Bubeneč/Dejvice s autorkou Kateřinou Bečkovou, autogramiáda

Po celý večer probíhá dětská linorytová dílna a zaznamenávání vzpomínek na Bubeneč/Dejvice.

úterý 11. 6.

19.00–20.30

Krásy bubenečských vil

Místo konání: Roh ulic Pelléova a Slavíčkova

Vstup:  ZDARMA

Krásy bubenečských vil

Zástavba Bubenče, původně míst, kde se popásaly ovce, se začala rozrůstat především v období první republiky. Své vily si zde nechávali stavět podnikatelé, politici, umělci. Na naší vycházce si přiblížíme příběhy rodin Suchardových, historii vil malíře Františka Šimona Tavíka, císařského rady Julia Krause, rady zemského výboru Leopolda Mareše, povíme si i o vile Gustava Heritesa, ukážeme si samozřejmě také vlastní vilu stavitele Kapsy, ze známe firmy Kapsa-Müller a mnoho dalších.

Vycházka je již obsazena.

Sraz: 11. června, 19.00, na nároží ulic Pelléova a Slavíčkova